Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności
  • Noc Muzeów 2017


 
Europejska Noc Muzeów
W najbliższy weekend, w nocy z 20 na 21 maja odbywać się będzie kolejna edycja wydarzenia kulturalnego Europejska Noc Muzeów.

Pomysł udostępniania muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych zrodził się w Niemczech. W 1997 roku w Berlinie odbyła się pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen). Wydarzenie spotkało się z tak dużym zainteresowaniem, że w kolejnych latach idea rozprzestrzeniła się  na inne europejskie stolice i miasta m.in. Paryż, Barcelona, Amsterdam. W Polsce pierwszy raz Noc Muzeów zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku. W następnym roku dołączył Kraków. Z roku na rok do imprezy przyłączają się kolejne miasta i ich instytucje.

Obecnie jest to impreza o wymiarze ogólnoeuropejskim. W nocy z soboty na niedzielę będzie można odwiedzić setki muzeów, skansenów, galerii sztuki i innych instytucji kultury, które przygotowały specjalne atrakcje i wydarzenia na tę jedną wyjątkową noc w roku.

Wszystkie wydarzenia i wystawy są udostępniane za darmo. Ponadto warto wybrać się w nocy do muzeów, ponieważ wiele z nich tylko w raz w roku pokazuje niedostępne na co dzień eksponaty.

Zachęcamy do udziału!