Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności
  • Marta Malina Moraczewska, Wikimedia Commons


 
Projekt "Etnografia Karpat"
Zachęcamy do współtworzenia projektu!
Karpaty to drugie co do obszaru pasmo górskie w Europie. Ich łuk zahacza i południowo-wschodnią Polskę, Ukrainę, Słowację, Czechy i Rumunię. Stanowią region o zróżnicowanej i bogatej tradycji, wyjątkowym folklorze, a także unikatowej na skalę światową tradycji rękodzieła artystycznego, sztuki i kultury ludowej. Choć dzielą go granice państw, region karpacki posiada wspólną historię i korzenie zamieszkujących go narodów.

W ramach projektu "Etnografia Karpat" zespoły składające się z wikipedystów, etnografów z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz wolontariuszy podróżują po Europie Środkowej i dokumentują wspólne dziedzictwo regionu Karpat w Wikipediach. Uczestnicy piszą także i rozbudowują istniejące artykuły na temat ważnych dla regionu konceptów. W skład ekipy wchodzą zarówno wikipedyści z Polski, jak i z krajów odwiedzanych przez wikiekspedycje. W ich ramach wolontariusze nawiązują również współpracę z lokalnymi instytucjami kultury, organizują warsztaty edytowania dla mieszkańców odwiedzanych regionów czy pracowników muzeów.

Celem projektu (2016-2017) jest zebranie bibliografii, materiałów źródłowych, zdjęć i materiałów audiowizualnych dokumentujących autentyczny folklor regionu, a następnie udostępnienie go w serwisie Wikimedia Commons. Dzięki zebranym materiałom chcemy ulepszyć artykuły w różnych wersjach językowych Wikipedii, zwłaszcza w hasłach związanych z strojami regionalnymi, sztuką ludową i rzemiosłem artystycznym.

Ta strona ma charakter informacyjny. Jako że projekt ma obejmuje wiele wersji językowych Wikipedii i kilka krajów, jego strona główna znajduje się w Wikipedii w języku angielskim. Można na niej znaleźć m.in. listę uczestników, artykułów i zdjęć oraz terminarz planowanych wypraw.

Projekt jest finansowany przez Wikimedia Foundation.

Więcej informacji o projekcie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/Projekty/Etnografia_Karpat