Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności
  • Fot. D, Krześniak
  • Fot. D, Krześniak
  • Fot. D, Krześniak
  • Fot. D, Krześniak


 
„Na żniwo przyszedł już czas”
Zapraszamy serdecznie do udziału w imprezie plenerowej organizowanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu!
Zgodnie z prastarym zwyczajem gospodarz powinien udać się na pole. Zerwawszy kilka kłosów zboża, ścierał je w dłoniach. Z ilości i jakości ziaren tak uzyskanych wnioskował, czy nadszedł już czas zbioru plonów. Niezależnie od czasu żniwa są jednym z najważniejszych momentów w życiu wsi. Wiele tradycji i obyczajów z nimi związanych uległo już jednak zapomnieniu. By je przypomnieć Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 6 sierpnia zaprasza na imprezę plenerową „Żniwa w skansenie”.

W pierwszą niedzielę sierpnia, w godzinach 10.00–18.00 skansen rozbrzmiewać będzie odgłosem żętych zbóż i śpiewem żniwiarzy. Na przylegających do muzealnych zagród polach uprawnych odbędą się pokazy prac żniwnych z wykorzystaniem oryginalnych sprzętów i narzędzi. Zwiedzający wezmą udział w podbieraniu zboża sierpem, koszeniu kosą i kosiarką konną, a także wiązaniu oraz stygowaniu snopów. Zobaczą młóckę w młockarni Warmiance i cięcie słomy przy pomocy sieczkarni napędzanej kieratem. Nieopodal młyna obejrzą jak przebiegało klepanie kosy, a w domu młynarza jak męłło się kaszę przy użyciu kaszownika.

Podczas zwiedzania warto też będzie poświęcić chwilę, by zobaczyć obrzędy związane z zakończeniem zbiorów – strojenie przepiórki służące przekupieniu duchów opiekuńczych ziemi chroniących uprawy przed szkodnikami i tworzenie wieńca dożynkowego z użyciem wszystkich zbóż zebranych z pól.

Na terenie ekspozycji artyści z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa k. Łowicza zaprezentują jedyne w swoim rodzaju barwne widowisko obrzędowe ukazujące zwyczaje i obrzędy związane ze zbiorem zbóż – od wyjścia w pole, przez koszenie, stygowanie, po wspólny posiłek. Ich występ wzbogacą pieśni żniwne i po tańce na rżysku.

Dla najmłodszych w stodole młynarza przygotowane zostaną warsztaty „Jak to ze zbożem było?”. Stanowią one doskonałą okazję do bliższego przyjrzenia się jak wyglądał niegdyś proces obróbki ziarna i jaką drogę pokonać ono musiało od kłosu do przeznaczonej na wypieki mąki. Dzieci dowiedzą się do czego służyły i jak działały cepy oraz wialnia, a także zmielą żyto w żarnach. W wiejskiej izbie lekcyjnej wykonają ozdoby ze słomy, by potem oddać się grom i zabawom podwórkowym popularnym na początku XX wieku.

O godzinie 14.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji żniwiarzy.
Również w zagrodach i we wnętrzach izb chłopskich przygotowanych zostanie wiele atrakcji. Muzealną wieś wypełni gwar codziennych zajęć gospodarskich. Na uczestników wydarzenia czekają pokazy przędzenia na kołowrotku i garncarstwa. Skosztują też świeżo ubitego masła na chrupiącym chlebie, ogórków kiszonych według starych receptur i kawy zbożowej stanowiącej podstawowy napój podczas żniw. Skorzystają z porad zielarki i odwiedzą wiejskich rzemieślników: kowala, szewca, plecionkarza, rzeźbiarza i stolarza.

Wśród postaci odtwarzanych przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej pojawią się parobkowie, przekupki, mieszczanie, dziady, gospodynie i drobni szlachcice. Przygotowane przez nich widowisko stanowić będzie spotkanie z tradycją i obyczajowością ludności wiejskiej. Na scenie amfiteatru wystąpi wiejska Kapela Pana Jacka w repertuarze zawierającym piosenki i przyśpiewki ludowe. Przez cały dzień na polanie trwać będzie Wiejski Kiermasz. W ofercie wystawców znajdzie się szeroki wybór pieczywa tradycyjnego, wyroby rękodzieła i rzemiosła ludowego, a także regionalne produkty spożywcze.


PROGRAM IMPREZY:

•    Godz.: 12.00 – 13.30 – inscenizacja prac i obrzędów żniwnych na polu w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa k. Łowicza
•    Godz. 14.00 – Msza święta w intencji żniwiarzy
•    Inscenizacje z życia wsi w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy - wieś rzędówka
•    Pokazy dawnych prac żniwnych – wieś rzędówka
•    Pokazy wiejskiego rzemiosła i rękodzieła – wieś rzędówka
•    Pokazy wiejskich zajęć gospodarskich – wieś rzędówka
•    Kiermasz pieczywa, produktów regionalnych i rękodzieła – amfiteatr
•    Przejażdżki konne

Ceny biletów:
bilet normalny – 16 zł
bilet ulgowy – 11 zł
bilet rodzinny (2 dorosłych+2 dzieci do 16 roku życia) – 43 zł.


Pełny program dostępny jest na stronie:
 http://mwmskansen.pl/
oraz na profilu Muzeum na Facebook'u.


Już teraz zachęcamy do odwiedzenia Muzeum 6 sierpnia. Warto samodzielnie przekonać się jakie bogactwo tradycji i obrzędów towarzyszyło dawnym żniwom. Do zobaczenia!


tekst:
Jarosław Asztemborski