Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności
  • 54. Tydzień Kultury Beskidzkiej
  • 54. Tydzień Kultury Beskidzkiej
  • 54. Tydzień Kultury Beskidzkiej


 
54. Tydzień Kultury Beskidzkiej
• 29.07.2017 – 06.08.2017 • Wisła / Szczyrk / Żywiec / Maków Podhalański / Oświęcim / Ujsoły / Jabłonków / Istebna / Bielsko-Biała
Tydzień Kultury Beskidzkiej to największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych w świecie.

Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do najbardziej znanych imprez folklorystycznych w Europie; odbywa się co roku od 53 lat w Beskidach – Śląskim i Żywieckim. W trakcie imprezy mają miejsce koncerty, wystawy, kiermasze, spotkania z twórcami ludowymi oraz uliczne korowody zespołów. Najważniejszą częścią TKB są wieczorne, kilkugodzinne koncerty odbywające się równocześnie na pięciu głównych estradach plenerowych (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański i Oświęcim).
 
Dwie imprezy w programie TKB (Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne) mają charakter konkursowy.
 
Festiwal Folkloru Górali Polskich stanowi niepowtarzalna okazję do zaprezentowania i poznania góralskich obrzędów i zwyczajów, muzyki, pieśni, tańców, strojów i gwary. Celem FFGP jest kultywowanie i upowszechnianie kultury ludowej polskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich. W ramach Festiwalu odbywają się dwa przeglądy konkursowe: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych.
 
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne to przegląd zespołów zagranicznych i polskich kultywujących tradycje folklorystyczne określonego regionu własnego kraju. Podstawowym celem Spotkań jest pokazanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów oraz prezentacja autentycznego śpiewu, muzyki, tańców i zwyczajów.
 
 
Uczestnicy 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej – zespołu zagraniczne:
 
PLAMYCZE z Sofii – Bułgaria
Zespół składa się z 200 tancerzy w wieku od 4 do 25 lat. Jego celem jest badanie i promowanie autentycznego folkloru bułgarskiego. W repertuarze zespołu jest wiele żeńskich, męskich i mieszanych tańców z różnych regionów Bułgarii.
 
OSIJEK 1862 z Osijeka – Chorwacja
Liczba 1862 w nazwie to data założenia zespołu. Grupa prezentuje muzykę i tradycje ludowe Slawonii oraz innych chorwackich regionów. Oprócz tańców w repertuarze Osijeka 1862 są też scenki pokazujące zwyczaje ślubne Buniewców. Charakterystyczną częścią stroju są buty z dzwonkami.
 
ROZMARYN z Uherskiego Brodu – Czechy
Grupa prezentuje kulturowe dziedzictwo regionu Słowacko, położonego na pograniczu czesko-słowackim. W malowniczych wioskach u podnóży Karpat Białych nadal kultywowane są stare zwyczaje podczas różnych uroczystości oraz świąt kościelnych. Każda miejscowość ma swój charakterystyczny taniec.
 
MAATASA z Tartu – Estonia
Celem zespołu jest poznawanie folkloru południowej części kraju. W kręgu zainteresowań członków grupy znajdują się ludowe historie, pieśni, tańce, instrumenty, tradycyjne zabawy oraz ubiór. Zespół prezentuje głównie tańce pochodzące z południowej Estonii, które wykonywane są przy okazji świąt rodzinnych oraz wiejskich uroczystości.
 
RIINAT JA RIKUT z Holloli – Finlandia
W repertuarze grupy znajdują się opracowane tańce ludowe, takie jak polska, menuet, hambo(szwedzki taniec ludowy tańczony w parach), krugaoraz kadryl.
 
MERAKLIDES z Agrinio – Grecja
Członkowie zespołu prowadzą szeroką działalność. Uczą młodych i starszych tradycyjnych tańców, mają grupę teatralną, chór dziecięcy, organizują wycieczki do historycznych miejsc Grecji, w lokalnej telewizji prowadzą programy o kulturze tradycyjnej, a nawet posiadają bank krwi. Brali udział w 35 europejskich festiwalach oraz w USA, Chinach, Australii i Kanadzie. Zespół nie bierze udziału w przeglądzie konkursowym MSF.
 
SHUAKHEVI z Shuakhevi – Gruzja, Adżaria

W repertuarze zespołu są pieśni i tańce pochodzące z górzystego regionu Adżarii, m.in. khorumi – taniec wojenny, gandagan – scenka humorystyczna, pieśń i taniec opowiadające o pracy przy zbiorze winogron, weselne pieśni i tańce oraz pieśni biesiadne.
 
CALABRUIX z Llucmajor – Hiszpania, Majorka
Zespół został założony w celu zachowania i popularyzowania kultury majorkańskiej. W programie ma takie tańce jak: bolera, joty, fandanga oraz mateixa (jeden z najstarszych tańców na Majorce, tańczony w parach).
 
GUARIONEX z Barcelonety – Portoryko
W programie zespołu widoczne są trzy główne wpływy: hiszpańskiej muzyki ludowej, afrykańskiego tańca bomba i afroamerykańskiej muzyki i tańcu plena.
 
ROMANASUL z Kluż-Napoka – Rumunia
Zespół został założony w 1974 roku przez grupę studentów Uniwersytetu Technicznego w Kluż-Napoka, w jego skład wchodzą obecnie również wykładowcy tej uczelni. Ich celem jest prezentowanie i popularyzowanie rumuńskiego folkloru. W trakcie występu konkursowego pokazany zostanie tradycyjny zwyczaj bożonarodzeniowy pochodzący z pogranicza dwóch historycznych regionów Maramuresz i Bukowiny.
 
SONJA MARINKOVIĆ z Nowego Sadu – Serbia
Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Sonja Marinković działa przy Uniwersytecie w Nowym Sadzie od 1962 roku. Jego program oparty jest na autentycznych formach sztuki ludowej, melodiach, krokach, kostiumach oraz zwyczajach, które w ten sposób stara się ocalić.
 
HONT z Krupiny – Słowacja
Na repertuar grupy składają się m.in. takie tańce i suity, jak: czardasz pochodzący z regionu Hont, opowiadający historię tworzenia posągu dziewczyny z drewna, jeden z najstarszych tańców ceremonialnych młodej, niezamężnej kobiety, suita złożona z tradycyjnej muzyki, pieśni, tańców i kostiumów ze wsi Polomka w Dolinie Górnego Hronu w centralnej Słowacji oraz tańce oparte na dziecięcych grach, w które bawiono się podczas wypasu bydła i owiec.
 
NILÜFER z Bursy – Turcja
W programie m.in.: taniec romski – opowiadający o życiu Cyganów, karadeniz – taniec pochodzący z regionu Morza Czarnego; gavalli – taniec z północno-wschodniej Turcji, gdzie przywędrował z Kaukazu oraz taniec brzucha.
 
PALÓC z Szécsény – Węgry
Zespół został założony w 1998 roku w Szécsény (komitat Nógrád). Poza muzycznym i tanecznym dziedzictwem swojego regionu bada także tradycje innych grup etnicznych Kotliny
 
Szczegółowy program 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej
Transmisja internetowa koncertów FFGP i MSF:

www.tkb.art.pl
www.osvetadk.sk


organizator:
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
43-300 Bielsko-Biała
ul. 1 Maja 8
tel.: 33-812-69-08, 33-822-05-93
www.rok.bielsko.pl
rok@rok.bielsko.pl