Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności
  • Weekend Otwartych Pracowni
  • Weekend Otwartych Pracowni
  • Weekend Otwartych Pracowni
  • Weekend Otwartych Pracowni


 
Weekend Otwartych Pracowni
Zachęcamy do odwiedzenia pracowni rzemieślniczych oraz twórców z terenu województwa śląskiego!
Projekt Weekend Otwartych Pracowni ma na celu promocję i popularyzację rzemiosł oraz twórców z terenu województwa śląskiego wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Realizowane w tym roku po raz pierwszy, w ramach drugiego weekendu Europejskich Dni Dziedzictwa, cyklicznej imprezy koordynowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wydarzenie pozwoli uczestnikom zapoznać się z miejscem, charakterem pracy, a przede wszystkim ludźmi, których wiedza i umiejętności osiągnęły mistrzowski poziom, niestety w czasach masowej produkcji są niemal zapomniane.CIESZYN

W dniach 16 i 17 września zapraszamy serdecznie do pracowni Pana Jerzego Wałgi w Cieszynie, w której będzie można odkryć tajemnice tradycyjnego wyrobu broni, zwanej lokalnie cieszynką.

Odwiedzający dowiedzą się na czym polegają umiejętności szyftarskie, a także poznają dawne rękodzielnicze techniki obróbki metalu. W ramach wydarzenia zwiedzą również założoną z inicjatywy twórcy Izbę Cieszyńskich Mistrzów, prezentującą sylwetki wybitnych rzemieślników regionu.

Rusznikarstwo artystyczne i historyczne stanowi istotną część kultury artystycznej Śląska Cieszyńskiego, a bogate tradycje związane z tym rzemiosłem wpisują te rzadko spotykane już dziś umiejętności w poczet najważniejszych dokonań w tym regionie. Tradycje wyrobu broni w cieszyńskim mają swe korzenie w drugiej połowie XVI stulecia, a kunszt z jakim broń ta była wykonywana przyniosła rozgłos miejscowym rzemieślnikom nawet poza granicami ówczesnej Europy. Tutejsi rusznikarze wyspecjalizowali się w wyrobie małokalibrowej strzelby myśliwskiej tzw. ptaszniczki, która służyła do polowań na ptaki siedzące. W zależności od bogactwa inkrustowanych powierzchni, czas wykonania jednego egzemplarza broni wynosi około 3-4 miesięcy, przy pracy około 4 godzin dziennie. Każdy element cieszynki pan Jerzy wykonuje własnoręcznie, z wyjątkiem luf, które od zawsze były zamawiane w odlewniach metali.

Pracownia Pana Jerzego Wałgi będzie otwarta dla zwiedzających w dniach 16-17 września 2017 r. w godz. 10.00 – 15.00.

Organizator:
Warsztat Rusznikarstwa Artystycznego
43-400 Cieszyn; ul. Stary Targ 2;
e-mail: amucha@nid.pl; tel. 32 2072402
STRYSZAWA

W dniach 16 i 17 września zapraszamy serdecznie do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie.

Odwiedzający zwiedzą z przewodnikiem stałą wystawę ludowych zabawek, żywiecko-suskiego zabawkarstwa, a także Park Drewnianej Zabawki Ludowej. W trakcie oprowadzania zostanie wyświetlony film, uczestnicy dowiedzą się jak powstają charakterystyczne ptaszki i koniki. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z warsztatów w cenie 7zł./os., obejmujących malowanie koników oraz ptaszków.

Pierwsze wzmianki dotyczące zabawkarstwa na terenie leżącym między Żywcem a Suchą Beskidzką pojawiły się w XVIII w. Jednak dopiero w połowie XIX w. zabawkarstwo zaczęło intensywnie rozwijać się. Chociaż zabawki były produktem ubocznym przy wyrobie różnych przedmiotów z drewna, ich sprzedaż przynosiła dochód, a po pewnym czasie zabawkarstwo stało się samodzielną działalnością rzemieślniczą. Wśród najstarszych wzorów, znanych jeszcze przed I wojną światową należy wymienić bryczki z konikami zwane „karetkami”, kołyski zwane „kolybkami”, grzechotki zwane „scyrkowkami” oraz taczki. Od początku XX w. popularne stały się także ptaszki wykonywane w Stryszawie. Najpopularniejsze z nich to tzw. „rajskie ptaszki”, czyli ptaszki bardzo kolorowe, których nie odnajdziemy w przyrodzie. Właśnie takimi małymi ptaszkami w Stryszawie dekorowano i dekoruje się do dzisiaj choinki bożonarodzeniowe.

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej będzie otwarte bezpłatnie dla zwiedzających w dniach 16-17 września w godz. 9.00 – 16.00.

Organizator:
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej
34-205 Stryszawa 740; tel. 33 8747003
e-mail: gokstryszawa@poczta.fmTACISZÓW

16 września zapraszamy serdecznie w dwóch turach, o godz. 11.00 oraz 13.00, na oprowadzenie po Ludwisarni Felczyńskich, mieszczącej się w Taciszowie koło Gliwic.

Zwiedzający poznają ukształtowany ostatecznie w epoce renesansu proces produkcji dzwonów oraz historię rodziny, która odlewa je nieprzerwanie od 1808 r. Dowiedzą się czym jest dzwon fałszywy, jak wykonuje się bogate zdobienia oraz dlaczego ludwisarze latem pracują o świcie.

Tradycyjna technika ludwisarska stosowana w ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie nie została w kręgu rodzinnym w żaden sposób zapisana. Wiedza oraz umiejętności nauczane są zawsze przez starszego z rodu, przekazywane ustnie oraz w praktyce. Obecnie wykonawcą dzwonów jest Pan Zbigniew Felczyński, czynny ludwisarz, nauczony techniki przez swojego ojca. Ludwisarze z Taciszowa są szczególnie dumni z wykonania dwóch historycznych dzwonów: potężnego instrumentu noszącego dwa imiona Ignacy - Józef, wykonanego w 1929 roku na wystawę krajową w Poznaniu, a także z ozdobionego, płaskorzeźbami wykonanymi przez Xawerego Dunikowskiego dzwonu wysłanego w 1939 roku na wystawę światową w Nowym Jorku.


Wstęp wolny, zapisy pod adresem: amucha@nid.pl.

Organizator:
Ludwisarnia Felczyńskich
44-171 Taciszów; ul. Gliwicka 67;
www.dzwony-felczynski.pl


Więcej informacji:
https://www.facebook.com/weekendotwartychpracowni/

KONTAKT:
amucha@nid.pl

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!