Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności
  • Kraina Wątku i Osnowy
  • Kraina Wątku i Osnowy
  • Kraina Wątku i Osnowy
  • Kraina Wątku i Osnowy
  • Kraina Wątku i Osnowy


 
Otworzono nowy szlak „Kraina wątku i osnowy”
Prowadzący przez podlaskie pracownie tkackie.
Szlak „Kraina Wątku i Osnowy” powstał na terenie dwóch gmin: Janowa i Korycina. Miejscowości te zostały wybrane nieprzypadkowo – mieszka tu i tworzy większość podlaskich tkaczek.

Podejmując się realizacji projektu chcieliśmy – jako Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury – ożywić i upowszechnić, a przez to zachować tradycje tkackie w naszym regionie, nie tylko wśród osób dorosłych, ale także wśród młodzieży. W województwie podlaskim aktywnych tkaczek jest zaledwie dwanaście. Są to w większości osoby w podeszłym wieku. To ostatni moment na wykorzystanie ich wiedzy, umiejętności i pasji oraz przekazanie tego bogactwa innym. Zależało nam na tym, aby aby młodzież uznała swoje tradycje – dawne wzory i rzemiosło – modne i atrakcyjne, aby chciała uczyć się tkactwa. Duma z tradycji, świadomość wartości starych rzemiosł i dawnych wzorów to dziś duże wyzwanie, które podjął WOAK w Białymstoku.

Na prezentowanym szlaku umieściliśmy także pracownie tkaczek spoza gmin Korycin i Janów. Są to twórczynie równie utalentowane, które wniosły ogromny wkład w upowszechnianie tradycji tkackich w naszym regionie, prowadząc warsztaty i szkolenia dla wszystkich zainteresowanych tym rzemiosłem. Twórczynie chętnie udostępniają swoje pracownie, demonstrują w nich techniki tkackie, pokazują swoje przepiękne tkaniny. Warto tam zajrzeć, posłuchać, a nawet zasiąść przy krosnach.

Szlak "Kraina wątku i osnowy" jest elementem szerszego projektu pod tą samą nazwą, którego głównym celem jest  ochrona i zachowanie tradycyjnego tkactwa poprzez jego ożywienie i popularyzację, zwłaszcza wśród młodych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tkanie było zajęciem powszechnym. Gospodynie tkały na własne potrzeby, a te zdolniejsze na potrzeby mieszkańców okolicznych wsi i miast. Obecnie jest to bardzo rzadka umiejętność. W województwie podlaskim aktywnych tkaczek jest zaledwie 12. Są to w większości osoby w podeszłym wieku. To ostatni moment na wykorzystanie ich wiedzy, umiejętności i przekazanie ich innym osobom.

Projekt ma wykształcić następców, którzy nauczą się technik tkackich, a także zapoznają się z tradycyjnym wzornictwem, dzięki czemu w przyszłości będą mogli sami tkać i uczyć innych. Mamy w regionie chętnych do takiej nauki, pasjonatów tradycji, którym trzeba tylko stworzyć możliwości i warunki – projekt da nam taką szansę.

Nauczenie tradycyjnego tkactwa kilkunastu osób jest pierwszym krokiem w kierunku zachowania tradycji i umiejętności. Potrzebna jest zmiana „klimatu” w lokalnych społecznościach, w których obecnie pracują tkaczki. Zależy nam na tym, aby młodzież wiejska uznała swoją tradycję, a dawne wzory i rzemiosło za modne i atrakcyjne, za – używając języka młodzieży –„trendy”.  Dzieje się tak już w dużych miastach i jest kwestią czasu, aby zaczęło się również na wsiach i małych miasteczkach. Projekt ma zbudować tę świadomość przy pomocy atrakcyjnych dla młodzieży nowoczesnych narzędzi – warsztatów z etno-designu (z udziałem znanego projektanta), multimediów  (np. animacja poklatkowa) lub zastosowania technik tkackich w interesującej formie użytkowej. Podstawową płaszczyzną do budowania zaangażowania młodzieży za pomocą nowoczesnych narzędzi będzie bezpośredni kontakt zarówno z twórczyniami, jak i autorytetami w innych dziedzinach.

Więcej informacji na stronie:
http://dwuosnowowa.pl/