Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności


 
Wystawa “Chwal ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa”
w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie
Wystawa "Chwal ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa" ma za zadanie przybliżyć odbiorcom tematykę łowów z ptakami drapieżnymi. Sokolnictwo od 2015 roku widnieje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a jako sposób polowania towarzyszy ludziom od wieków w związku z tym ekspozycja jest bardzo urozmaicona.

Tradycja sokolnicza została uwieczniona m.in. w malarstwie, grafice, w rzemiośle artystycznym i sztuce nagrobkowej. Połączenie to jest interesujące jednocześnie dla sokolników jak i dla osób chcących dopiero zgłębić tę tematykę. Wystawa obejmuje zarówno preparaty dermoplastyczne przedstawiające ptaki wykorzystywane do polowań oraz ich ofiary, jak i sceny łowieckie przedstawiane w różnych formach.
 
Wernisaż wystawy odbędzie się w Światowym Dniu Sokolnictwa 16 listopada 2017 r. o godz. 18.00. Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia 2018 r. od środy do niedzieli w godzinach 10.00-15.00 w budynku Koszary Kantonistów Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie (Łazienki Królewskie).

Cena biletu normalnego na wystawę czasową to 3 zł natomiast ulgowego 2 zł. Wystawa w ramach współpracy zostaje przeniesiona z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce w możliwie niezmienionej formie.


Więcej informacji o sokolnictwie jako żywej tradycji można przeczytać w linku poniżej:
http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Krajowa_inwentaryzacja/Krajowa_lista_NDK/