Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności


 
Spotkanie dudziarzy z krajów wyszehradzkich
Dudziarze z Polski, Czech, Słowacji i różnych regionów Węgier spotkali się na wspólnych warsztatach, dyskusji i występach na terenie skansenu w Szentendre pod Budapesztem z okazji Festiwalu Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w dniach 18-21 maja.


dudziarze w Szentendre

Festiwal w skansenie Szentendre co roku gości przedstawicieli społeczności, których praktyki zostały wpisane na węgierską listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tym razem zaproszono muzyków spoza  Węgier w związku z rozpoczęciem prac nad wnioskiem o wpis tradycji dudziarskich z Europy Środkowej i Wschodniej na reprezentatywną listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za wsparcie grup dudziarskich w tym przedsięwzięciu: pracownicy odpowiednich dla danego kraju ministerstw, specjalistów od dziedzictwa niematerialnego, etnologów i muzykologów.  Do wstępnej dyskusji zaproszono również kraje spoza grupy wyszehradzkiej i w efekcie zespół roboczy powiększył się o przedstawicieli Chorwacji, Serbii, Macedonii i Bułgarii.

Dudziarze i akompaniujący im inni instrumentaliści z krajów V4 mieli okazję do wspólnego muzykowania podczas warsztatów bez udziału publiczności, a następnie zaprezentowania się przed gośćmi festiwalu w ciągu kolejnych  dwóch dni.  Grupa  z Polski byłą najliczniejsza ze względu na duże zróżnicowanie w stylach gry, budowie instrumentów i  praktyce wykonawczej między regionami. W skład ekipy weszli muzycy z Wielkopolski, Podhala, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

W trakcie festiwalu telewizja węgierska nagrała materiał poświęcony dudom i dudziarzom, w którym  zaprezentowano również grę i wypowiedzi polskich muzyków. 

tv o dudziarzach.jpg