Narodowy Instytut Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Wolontariat
Park Mużakowski
Geoportal
Dom

<h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>Nagroda im. Oskara Kolberga</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2965'>
<div align="left">Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami tegorocznych laureatów. 
  <br />
 </div>
 </a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych</a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Aktualnosci/details.php?ID=2867'>W dniach 23-26.06.2016 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się jubileuszowa - 50. edycja Festiwalu.</a></p> <h2><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Niematerialne dziedzictwo kulturowe </a></h2><p><a href='http://niematerialne.nid.pl/Dziedzictwo_niematerialne/Czytelnia/'>Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęconej ochronie dziedzictwa niematerialnego!</a></p>
> <
Strona główna > Aktualności > Aktualności


 
Wystawa „Dziedzictwo niematerialne Polski” otwarta w paryskiej siedzibie UNESCO

4 czerwca w siedzibie UNESCO w Paryżu otwarto wystawę prezentującą praktyki wpisane na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. 

Po raz pierwszy od chwili ratyfikowania przez Polskę konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2011 roku, polskie dziedzictwo niematerialne zagościło w formie kilkudniowej wystawy w gmachu tej instytucji. Na ekspozycji można obejrzeć 30 plansz ukazujących współczesne zjawiska kulturowe z terenu Polski będące przykładami praktyk i  umiejętności  przekazywanych z pokolenia na pokolenie i uznawanych za część własnego dziedzictwa kulturowego przez lokalne społeczności.  Są to tradycje muzyczne, rzemieślnicze, praktyki językowe czy też obrzędy i zwyczaje. Na polskiej Liście Krajowej znalazły się  m.in. tradycje dudziarskie z kilku regionów kraju, szopkarstwo i koronczarstwo z Krakowa, wielkanocne straże grobowe zwane Turkami  z Grodziska Dolnego, kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie, czy gwara warmińska i język Esperanto.

Oprócz prezentacji zjawisk współczesnych, na wystawie znaleźć można również zdjęcia archiwalne z przełomu XIX i XX wieku ukazujące portrety podhalańskich dudziarzy i mieszkańców Biskupizny w charakterystycznych dla tego regionu odświętnych strojach.  

Muzycy z Podhala i Biskupizny kontynuujący obecnie rodzinną tradycję przybyli do Paryża osobiście aby zagrać, zaprezentować pieśni oraz zatańczyć podczas ceremonii otwarcia.

Przez pierwsze dwa dni wystawy trwały również pokazy wytwarzania krakowskiej koronki klockowej, haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej oraz rzeźbienia drewnianych zabawek z żywiecko – suskiego  ośrodka zabawkarskiego. Zwiedzający mogli nauczyć się podstaw tych dawnych technik pod okiem najlepszych artystów tego fachu.

Wystawa zorganizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP w Paryżu i sfinansowana przez MKiDN potrwa do  8 czerwca.